Saturday , August 29 2015
Home / Naujienos / Ekonomika / Gaminame pietus Lietuvoje ir Anglijoje. Kur brangiau?
Gaminame pietus Lietuvoje ir Anglijoje. Kur brangiau?
Gaminame pietus Lietuvoje ir Anglijoje. Kur brangiau?

Gaminame pietus Lietuvoje ir Anglijoje. Kur brangiau?

Vasara, tai metas, kai daugelis mūsų tautiečių, vyksta atostogauti į paliktąją tėvynę Lietuvą. Aišku visi grįžta atsigavę, pailsėję ir pasisėmę teigiamos energijos. Vieni, kuria planus dar metus ar kelis metus čia pabūti ir tada jau, pilnomis svarų kišenėmis, grįžti gyventi ten, kur gera ir gražu. Kiti, priešingai, nors ir su Baltijos pakrantės įdegiu, pilnais krepšiais lietuviškųjų gėrybių, tačiau ne tokie optimistiški, sako, jog Lietuvoje gerai, kol turi už ką pragyventi, tačiau kai baigiasi pinigai, kartu baigiasi ir romantika. Anot jų, kainos mūsų tėvynėje nežmoniškos, siaubingos ir logiškai nepaaiškinamos! Ir kaip ten žmonės išgyvena?! Na, Lietuva dykviete dar nevirto, vadinasi, gyventi galima. Kaip gyventi, čia jau kitas klausimas, kurio šį kartą neliesime. Tačiau grįžkime prie kainų. Ar tikrai yra taip blogai kaip daugelis pasakoja? O gal dar blogiau?

Iš Lietuvos išvykau prieš vienerius metus, tačiau vis dar pamenu, jog parduotuvių akcijų gaudymas man buvo tapęs savotišku hobiu. Atidžiai studijuodavau prekybos centrų reklaminius lankstinukus ir pagal tai susidarydavau savaitės pirkinių planą. Gyvenant Anglijoje, akį, į man siunčiamus prekybos centrų naujienlaiškius, užmečiau gal tik kelis kartus. Žinoma, negalima teigti, jog kaina man neturi reikšmės. Ji be abejo svarbi, o ir Lietuvoje išugdyti taupaus apsipirkimo gebėjimai, niekur nedingo ir dažnai praverčia čia.

Tai, jog maistas Lietuvoje brangesnis, ko gero, galėtume pasakyti ir pakelti iš miego viduryje nakties. Ir dar pridurti, jog viskas ten brangiau. Tačiau kiek brangiau? Sakysite, jog nesąmonė yra net lyginti kainas šiose dvejose valstybėse, kurios savo ekonomine padėtimi yra visiškai skirtingos. Tačiau lyg ir norėtųsi kažkokios iliustracijos ar pavyzdžio. Smalsumas mane nugalėjo, todėl nutariau atlikti visiškai mėgėjišką kainų analizę arba kitaip tariant, nesudėtingą eksperimentą – pagaminti savo šeimai skanius lietuviškus pietus – kiaulienos maltinukus su bulvių koše ir salotomis. Užkandžius ir pirmąjį pateikalą praleidau, nes manau, jog nei jums, nei man nebūtų įdomu skaityti straipsnį, kuris susideda tik iš skaičių. Vietoje to, pridėjau gėrimus.

Tą patį padaryti pasiūliau ir savo draugei Lietuvoje. Abi turėjome vienodą receptą, pirkome panašius maisto produktus, vadovavomės savo apsipirkimo įpročiais ir tiesiog rinkomės tai, ką dažniausiai vartojame. Tiesa, pirkome tik prekybos centruose, nesidairėme kokios yra kainos turgeliuose, neklausinėjome bobučių prekiaujančių ant šaligatvių (beje Anglijoje sunku būtų tokių rasti). Ir aišku, abi skaičiavome, kiek išleidome pinigų.

Taigi, kiek kainuoja pagaminti maltinukus su bulvių koše ir salotomis Lietuvoje ir Anglijoje?

Lentelėje, kurią galite matyti žemiau, šalia maisto produktų yra pateikiamos kainos.

Aišku, kai kurių produktų (pvz. miltų, aliejaus, majonezo, kiaušinių ir kt.) nemažai liko, tačiau kadangi vistiek juos teko pirkti, kainos į šį sąrašą buvo įtrauktos tokios, kokias teko sumokėti. Prieskoniai lentelėje nepaminėti, nes jų šį kartą tiesiog nepirkome, tikriausiai namie kiekvienas jų daugiau ar mažiau turime.

Pateikalui pagaminti pirkti maisto produktai
Kiaulienos faršas 1kg.
Miltai 1 kg.
Kiaušiniai 10 vnt.
Svogūnai 1 kg.
Majonezas 1 indelis (~ 400 g.)
Aliejus 1 l
Bulvės 1 kg.
Pienas 1 l
Sviestas 1 pakelis (200 g.)
Pomidorai 1 kg.
Agurkai 1 kg.
Iceberg’o salotos 1 vnt.
Krapai (~ 30 g.)
Grietinė 1 indelis (~ 300 g.)
Sultys ( Multivitaminų ar Tropinių vaisių) 1 l
Negazuotas vanduo 1 l
Kaina LIETUVOJE (LTL)

9.49
2.39
4.09
1.20
5.89
5.09
1.00
1.85
3.49
3.29
2.75
2.79
1.59
2.35
3.89
1.79
52.94

Kaina UK (GBP)

6.00
0.52
1.19
0.69
1.89
1.50
1.00
0.89
1.40
1.00
0.99
0.80
0.80
1.00
1.39
0.42
21.48

Nereikia būti finansų analitiku, jog suprastum, kad 50.94 nėra lygu 21.48 (laikantis valiutos santykio 1:1, t.y. 1 svaras sterlingų = 1 litui, nes juk minimalus darbo užmokestis šiose dvejose šalyse nedaug skiriasi). Priešingai, išlaidos Lietuvoje daugiau nei du kartus didesnės.

Ką gi tai reiškia? Matyt tai, jog gaunant minimalų atlyginimą Lietuvoje, tokiais patiekalais gali tekti mėgautis gana retai. Arba galima bandyti „sukčiauti“ kaip senais laikais, pvz. į mėsą papildomai pridėti avižinių dribsnių ar bulvių, skonis nuo to beveik nepasikeis, o kiaulienos faršo liks dar ir kitam kartui. Tuo tarpu, gyvenant Anglijoje, stipraus piniginės suplonėjimo, gaminant tokius patiekalus, tikriausiai nepajusime.

Taigi, klausimas pabaigai – Ar tikrai Lietuvoje taip brangu? O gal ten gyvena vieni iš turtingiausių planetos žmonių? Skanaus!

Check Also

Nuotr. Flickr, Lindsey Gira

Į žodynus – nauji angliški žodžiai ir frazės

Kaip ir kasmet, Oksfordo žodynus papildė daugybė naujų žodžių/frazių. Ką jie reiškia? Ar jau esate ...

Nuotr. Oran Viriyincy (Flickr)

Londone – daugiausia automobilių spūsčių

Londonas pripažintas labiausiai automobiliais perpildytu Europos miestu. Jungtinės Karalystės sostinėje susidarančiose automobilių spūstyse vairuotojai praleidžia ...

42 comments

  1. Apsipirkineju karta savaitej, visada su sarasu, kad neprisipirkciau, ko nereikia, bet be £60-70 – niekaip. Plius, savaites begyje buna juk pasibaigia pienas ar dar kazkas, tai dar kokia £10 isleidziam. Esam dviese su vyru ir metuku amziaus dukra. Visada perkam ekologiska piena, mesa vaikui, kai kuriuos kitus produktus, bet jiems paprastai buna akcijos, todel kaina mazai skiriasi nuo kitu. Alkoholio nevartojame arba labai retai. Todel man labai keista, kai kiti savaite prasimaitina ir dar isgeria uz £20, kai pigiausio padoraus vyno butelis kainuoja £5…

  2. Egle DideleMergaite

    ok sutinku, kad imanoma prasimaitinti savaite uz 20 svaru, esu kazkada Lietuvoje prasimaitinusi uz 10lt savaite. Bet cia geriau nepasakosiu ant kokios dietos sedejau:) viskas priklauso nuo to ka perki. Yra tesco farsai, kurie tiesa sakant nezinau kiek kainuoja, bet vos tik atvykusi atradau pas vyra saldytuve. Speju, kad pigus, nes mesos ten nerasta, atrodo itartinai, kvapo beveik neturi, o skonis net nesuprasi kokio sh atsiprasant. Kiti girdejau tokia prekybos centru mesa vadina “popierinis farsas”. Jei kalbeti apie normalia mesa, tai nesuvokiu kaip valgant vistiena, galima pragyventi savaite, kai miesto turguje kilogramas vistienos krutineles kainuoja 5 svarai, pati perku iceland 1,5 kg vistienos kulseles 3 svarai. turint omeny kad vien gyvas vistiena nebusi, tai teks nusipirkti ir bulvyte ir duonos ir to pacio pieno. Nebent tokiu zmoniu valgiarastis susideda is viena kulsele per diena, viena bulve per diena ir vienas gurksnis pieno.

  3. Asta ten zmogus yra vienas,o musu seima sudaro 5 asmenys plius suniukas veislinis kuriam visko reikia,skaiciavau ne tik maista,bet ir pampersus,mergytei misinukus,visoki maisteli ir t.t… ir suniukui viska net vaistuku,palutes,higienos priemones.Tai sesiems perkam viska ir netaupom nepirkdami kazko,saldumynu neplysta lentynos,nes ziurim jog vaisiai,riesutai sveikiau,bet ir saldumynu nusiperkam.Nevartojam stipriuju gerimu ir nerukom.Nesuprantu kas cia jum nelogiska….Anksciau praleisdavom maziau,bet dabar isvis neribojam saves.Kadangi mes 6 tai ant kiekvieno iseina tas 120,beto kaip minejau tai nera pastovi suma,bet dabar dazniau pasitaikanti ir reikia nepamirsti jog mes neribojam ir suniukui skanestus specialius perkam ir pns mes gyvenam laisvai ir gerai.Tad man atrodo gana maza suma,nes kiti sugeba daugiau praleist pirkdami ta paty kiek zinau.Jai jau skaiciuojat atsizvelkit i viska,plius tikrai sunku viska ivardint ir cia gautusi romanai :).

  4. Beto buvo laikai,kai teko net uz labai maza suma prasimaitint ir galiu pasakyt jog imanoma ir ko cia pulti tuos zmones.Musu draugas vienas budamas prasimaitindavo uz 20 ir maziau.Vistiena valge ir pns.Tad,kad cia realu,tai cia faktas.

  5. Oi, radot ko gincytis 😉 Vienas zmogus gal ir prasimaitina uz 20-30 svaru, visiskai imanoma! Savo 5 asmenu+1 zmogu pramaitinu uz 70-80 svaru per savaite (jeigu be vaiku vaziuoju apsipirkineti ir niekalu i vezimeli neprikrenta), tikrai netaupau. Tiesiog ziuriu kur kokioj pardej kas geriau ir labiau apsimoka. Kiaulienos neperku (turim nuspirke visa kiaule, uzsaldziau, kumpius ir desrikes parukysiu), tik vistienos krutinele perku paivairinimui. Piena perku is vietines fermos, duona is vietines kepyklos (visada sviezia), kiausinius is ukininku. Be to, kai kuriuos produktus yra pigiau pirkti mazesnese parduotuvelese, nes kur kas pigiau kainuoja – patikrinta! Tiesa, per paskutiniu smetus pastebejau pabrangima bent 10-20 svaru, anksciau maziau isleisdavau…

  6. P.S. kieme darziuka turiu, tai vasara darzoviu savu uzsiauginam, bulvikiu, morkyciu, agurkiuku, pomidoru, prieskoniu, vaikai avieciu prisikirto, braskiu savu, dabar dar zemuoges skabo, silauogiu kruma apvalge 😉 Tiesa, tai kainuoja jegas ir laika 😉

  7. įdomus straipsnis:) teko kažkada gyventi UK, ir tikrai turiu ką palyginti, ten žmogus gaudamas minimumą tikrai daugiau gali nuveikti nei LT, tokia jau tiesa…

  8. Gal kas paskaiciavot, kiek laiko, gaunant minimalu valandini atlyginima, reikia dirbti, kad visus tuos produktus nupirktum Jk ir LT?Pabandykit, idomi statistika

    • Virginija Zieniene

      Anglijoje uz minimuma 4 valandas,Lietuvoje uz minimuma 13 valandu.Labai paprasta aritmetika.

  9. Man tai 3 asmenu seimai (du suauge ir 3 m vaikas). Savaitei 45£ Parduotuve aldi ; mozarella suris fat free packs, pienas Semi 6 pintai botles, Kadangi sportuoju reik daug baltymu tai bags frozen chicken breasts 1kg, riesutai, dziovinti vaisiai, spinatai iceberg, bananai obuoliai mandarinai, kriauses, vynuoges, serials Benefit, kiausiniai, bulves, kechupas, aliejus, sviestas, jogurtai su probiotics, morkos. Zodziu aldi apsimoka lyginant sukitom parduotuvem pirkti darzoves, vistiena ypac krutineles, pieno produktus, serials, vaisius.
    Asda perkam: farsa kiauliena maisyta su jautiena, sultys, zuvi sviezia, Top side beef 2kg (sita ketam su garstyciom ir rozmarinu orkaiteje 2 val folijoje 150temp ir poto trysdesimt min neuzdengta170 temp. ), makaronus geros kokybes, ryziai nelukstenti, grietine low fat., asda avizyniai dribsniai 2kg ( verdam kose su pienu). Juoda duona rytu europos maistu parduotuvese perkam, arba ketam. Zodziu jokiu pusfabrikaciu.
    Cia yra bendras menesio produktu sarasas menesiui iseina 200 svaru. Daugeli produktu nereikia pirkti kas savaite nes ju lieka pakankamai, ir kai kurius perku po kelias pakuotes savaitei.

  10. Edita Zaiceva

    Gyvenam UK, ir apsiperkam lenkisko maisto parduotuvej…farso kg tik £3 :) nugarines kg £5 :DDDDD nes lietuvisko maisto parduotuvej, kad ir lenkiskos prekes daug brangesnes :)

  11. Pagal strapsni tai panasi situacija man Vokietijoj – Turiu 1000 (vietines algos)pinigu vokieciuose ir turiu 1000 (vietines algos)pinigu Lietuvoj ,na ir kaip manot kokios isvados persasi? DE pigiausias sokoladas 0,34 – ..LT -1,5 (pinigu) taspats svoris, ta pati rusis. ..Ir taip su daugeliu dalyku yra.Verciant valiuta zinoma nemazai kas yra brangiau,ypac ivairios kasdienio naudojimo prekes (ypac ne maisto) Isvada- “lietuviskai gyvenant” galima sutaupyti iki 50 proc. To ka uzdirbi.Lietuvoj tau liks is to tukstancio duok dieve 10-15proc.Taciau myliu savo sali.sali kur gimiau ir uzaugau,..tai ne valdzia, ir ne jos ekonomika kuri mus priverte ilgam ,ar laikinai begti i uzsienius, bet gimtosios vietos ir nesvarbu su metais kas man bus, ar as turtingas,ar pazeistas skurdo mano orumas, as uzmerkt akis noresiu tik savo namuose, savo gimtinej.Linkiu visiems stiprybes sieloje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>